Jak co roku plantatorzy orzechów laskowych z całej Polski mieli możliwość spotkania się na tradycyjnym Dniu Leszczynowym, który jak zwykle jest organizowany przez Zrzeszenie Producentów Orzechów i Sadzonek Leszczyny w Lublinie z siedzibą w Końskowoli. Tym razem w szczycie leszczynowych żniw spotkanie odbyło się w formie pokazu pracy trzech różnych kombajnów do zbioru orzechów w sadzie. Miejsce prezentacji nie było przypadkowe gdyż w Śnieżkowicach jest zlokalizowana jedna z najnowocześniejszych i zarazem największych, bo 25 hektarowej plantacji leszczyny w Polsce, której właścicielami są państwo Życińscy.
Koszty jeszcze raz koszty to koło napędowe postępu także w uprawie orzechów na dużych areałach gdzie zbiór ręczny stanowiłby ogromny koszt i dla tego powoli przechodzi do historii. Koszt zbioru ręcznego w tym roku waha się od 0, 70zł do 0, 80zł za 1 kg, to informacja od uczestników spotkania dla porównania według prywatnych wyliczeń pani Agnieszki Życińskiej całkowity koszt zbioru 1 kg owoców jej kombajnem zamyka się w kwocie około 0, 15zł za kg do tego maszyna zbiera w godzinę około jednej tony orzechów oczywiście są różne uwarunkowania tej wydajności (więcej na ten temat w video).
Zmiany klimatyczne na świecie sprawiają, że pogoda sprawia coraz kłopotów, przez co zbiór przeprowadza się na trzy zmiany tj. nawet w nocy, o czym informował senior rodziny Życińskich pan Marian nie kryje zadowolenia z zakupu kombajnu a nawet rozważa zakup drugiego, który pozwoliłby na jeszcze sprawniejszy zbiór i częściowo by wyeliminował kłopotliwy problem „nocnych wiewiórek”, które potrafią sporo wynieść orzeszków z sadu;)
Na spotkanie przybyli plantatorzy zrzeszeni jak i niezrzeszeni pragnący zobaczyć jak wygląda i funkcjonuje nowoczesny sad część gości deklaruje chęć wstąpienia w nasze szeregi także witamy i zapraszamy następnych, bo w jedności siła!
Gościliśmy kilku bardzo dużych odbiorców i ich przedstawicieli w Polsce, którzy wyrażali chęć zakupu setek ton dosłownie setek ton polskich orzechów. Była możliwość bezpośrednich rozmów producent – kupiec, które owocowały w wielu przypadkach konkretnymi transakcjami. Niech żałują Ci, co nie byli na pocieszenie pozostaje im zapoznanie się z relacją na naszej stronie Zrzeszenia.
W tej relacji prezentujemy kombajn samobieżny firmy Facma którego właścicielem są państwo Agnieszka i Roman Życińscy którym zarazem bardzo dziękuję w imieniu własnym jak i wszystkich uczestników spotkania również ze strony zarządu Zrzeszenia –DZIĘKUJEMY! Specjalne podziękowania dla seniora rodu pana Mariana Życińskiego za cierpliwość i podzielenie się z nami informacjami o posiadanym sprzęcie – dziękujemy!
Czy orzechy laskowe są jedną z najbardziej perspektywicznych upraw? dowiesz się >> TU ;)
Przygotował i opracował: Robert Bokwa www.HANAT.pl