Slajd 1 Slajd 2 Slajd 3

Leszczyna

W Polsce, nie było tradycji uprawy leszczyny na skalę towarową, chociaż odmiany szlachetne sprowadzono już w XIX wieku. Uprawiano ją jednak amatorsko różnych rejonach kraju. Od kilkunastu lat obserwuje się ogromne zainteresowanie leszczyną. Zakładane są plantacje, często nawet kilkunastohektarowe. Bardzo dużo osób ma problemy z dostępem do wiedzy i aktualnych informacji pozwalających założyć także później prowadzić sad towarowy, który ma być dochodowy. Nie jest też rzeczą prostą zakupić pełnowartościowe sadzonki orzecha laskowego do założenia takiej plantacji. Jak już mamy taki sad mamy kolejne dylematy, w jakiej formie prowadzić drzewka ciąć czy nie ciąć a jeżeli tak to jak? Czy sztuczne zapylenie ma sens? Może źle dobraliśmy zapylacze lub źle je rozmieściliśmy a może całkiem zapomnieliśmy je posadzić? Nie jest też prostą sprawa środków ochrony leszczyny przed chorobami i szkodnikami zwłaszcza, że oficjalny program ochrony orzechów laskowych jest wyjątkowo skąpy. Może już zbiór i sprzedaż owoców to przy tym wszystkim to pestka?

 Ale dość już tych dylematów, bo, od czego jest nasze Zrzeszenie? Właśnie po to, aby pomagać i wspólnie rozwiązywać te jak inne problemy związane z uprawą leszczyny.

Zapraszamy do wstępowania w nasze szeregi, bo w grupie jest siła. Postaramy się także tu na naszej stronie internetowej zamieszczać jak najwięcej materiałów i informacji o leszczynie. Na pewno one nie zastąpią wzajemnych bezpośrednich spotkań producentów na pokazach i seminariach organizowanych przez Zrzeszenie, na których sadownicy wymieniają się wiedzą, która potem procentuje obniżeniem kosztów czy też wzrostem plonu, który przekłada się na konkretny zysk.

Miłej lektury i do zobaczenia:)   

LOGO PROSTOKĄT

 

LLLOGO TYP ZRZESZ  SKUP IZDEBNO 100  fructino-baner2 LOGO PORTALU   Gospodarstwo Sadownicze HANAT